הילד שלכם מתפתל על הספה ומתחיל לריב עם האחים שלו וזה מעצבן. את מנסה להכין אותו לשינה אבל זה מאוד קשה. סוף סוף הוא הולך לשירותים, הוא נהיה רגוע, מצחצח שיניים ומתלבש בפיג'מה שלו. אבל אחר כך מצב הרוח הרע חוזר – הוא לא רגוע, הוא גזי, ועל האסלה שוב! אחרי שעה הוא נהיה מספיק רגוע כדי ללכת לישון – אבל מאוד מאוחר שוב! זה כל כך עצוב כי את יודעת שהולך להיות לילה ארוך. נשמע מוכר?

Untitled design 1

תגובה רגשית לאלרגיות

לילד עם אלרגיות או חוסר-סובלנות לאוכל מסויים – זה רק לוקח טעות אחת קטנה כדי שיהיה יום מעצבן, מלא בכאבי בטן. כשילד אוכל מאכל עם אלרגיות זה יכול לגרום להרבה תסמינים שונים שמשפיעים על מצב הרוח של הילד וגורם למצב שקשה לתפקד ברמה אופטימלית. עכשיו תחשוב על מישהו עם תגובה אנפילקסיס (אנפילקסיס היא תגובה אלרגית קשה שעלולה לסכן חיים). כשיש לך תגובה מסכנת חיים לאלרגיות זה גורם להרבה פחד וחרדה, במיוחד לגבי אכילת מזון שעלול להכיל אלרגנים.

דבר נוסף שיכול לגרום לחרדה ופחד זה אנטיהיסטימינים שגורמים להפרעות שינה שתוצאתן עייפות. זה גרום לתופעות לוואי כמו דפוסי שינה ועצבנות מוגברת. בסופו של דבר אנשים עם אלרגיות סובלים מתסמינים שיכול להיות קשה לחיות איתם. החיים לא עוצרים בגלל שיש למשהו תגובה אלרגית, ילדים עדיין הולכים לבית ספר והורים הולכים לעבודה, השילוב של שניהם יכול להיות מאוד קשה מבחינה פיזית ונפשית.

החשיבות של המצב הרגשי של פציינטים עם אלרגיות נשימה או מזון הפנו את תשומת ליבם של חוקרים ומומחי בריאות אחרי שהם ראו מספר הלך וגדל של אנשים אם בעיות נפשיות. זה הוביל להרבה צעדים לקראת מחקרים קליניים שמטרתם למצוא את הקשר בין שני הדברים.

האם תסמינים נפשיים באים מהתסמינים הפיזים או האם האלרגיות גורמות לתסמינים נפשיים?

מחקרים רבים נערכו ב-15 שנים האחרונות שמתמקדים בקשר בין אלרגיות ובעיות נפשיות. המחקרים הראו שיש קשר אבל אין סיבתיות. המחקר הזה מראה שאנשים שסובלים מאלרגיות עלולים לסבול מדכאון עד 50% יותר מאנשים ללא אלרגיות. מחקר נוסף ב- 2002 מצא שאנשים שסובלים מאלרגיה לסחבות סובלים מעייפות ושינויים במצב הרוח. זה לא אומר שכול מי שסובל מאלרגיות גם יסבול מבעיות נפשיות או שכול האנשים עם דכאון סובלים לאלרגיות, אך נראה שחווית תגובות אלרגיות מגבירה את הסיכון לפתח בעיות נפשיות. מחקר נוסף ב- 2008 מראה קשר בין דכאון ותגובות אלרגיות לאבקת עצים.

donuts hebrew

אלרגיות נשימה, עור, מזון ורגישות למזון נקשרו למספר בעיות נפשיות, התנהגותיות והתפתחיות בילידים כגון:

עם זאת, אף אחד מהמחקרים לא אומר לנו למה?

הסבר ביולוגי

תגובה אלרגית הינו סוג של דלקת. כשהגוף חווה את זה 2 דברים קורים. דבר ראשון, מערכת החיסון מגיבה על ידי שיחרור ציטוקינים, מולקולות חלבון המשמשות בתקשורת בין התאים. המולקולות האלה שולחות אותות למוח המעוררות תחושות מחלה (המגיעות עם השפעת). חוקרים מאמינים שציטוקין משפיעה באופן שלילי על המוח והבריאות הנפשית שגורם לעצבות ולדיכאון.

שנית, התבוגה האלרגית מפעילה את השחרור של  קורטיזול, הורמון לחץ שמפריע לסרוטונין (חומר כימי – "מרגיש טוב"). כשיש חוסר איזון בסרוטונין, המחקר אומר שדיכאון וחרדה עלולים להיגרם.

מה אפשר לעשות?

החדשות הטובות הן שניתן לעשות משהו באופן פעיל כדי להגן על הבריאות הנפשית שלך. מחקר ב- 2013 גילה שלפציינטים שטופלו בגלל האלרגיות שלהם היו פחות סיכויים שמצב הבריאות הנפשי נפגע מאלה שלא טיפלו במצבם. אם שמתם לב שאתם רגישים להגברת תחושות העצב החרדה והדיכאון במהלך התגובה אלרגית  - חשוב מאוד לשלוט על האלרגיות שלכם ועל התסמינים שלהם כדי שתוכלו להרגיש טוב יותר פיזית ולהתחיל לרפא.